H.M.Abdullayev nomidagi Geologiya va geofizika instituti direktori Nurxodjaev A.K. va institut ilmiy xodimlari Nurtaev B.S., Shukurov N. E., Sadikova L.R. lar ishtirokida Xitoy Xalq Respublikasi ilmiy xodimlari bilan 305-dastur asosida H.M.Abdullayev nomidagi Geologiya va geofizika institutida Oʻzbekiston -Xitoy xalqaro laboratoriyasini ochish borasida dastlabki muzokaralar ONLINE shaklda boʻlib oʻtdi.
Dasturda Oʻzbekistonda tashkil etiladigan Laboratoriyada 3 mln dollarlik uskunalar oʻrnatish koʻzda tutilgan.

Директор Института геологии и геофизики им.Х.M Абдуллаева Нурходжаев А.K. и научные сотрудники Института Нуртаев Б.S., Шукуров Н. E., Садикова Л.R. на основе 305-й программы с научными сотрудниками Китайской Народной Республики при участии Предварительные переговоры об открытии узбекско-китайской международной лаборатории в Институте геологии и геофизики прошли в онлайн-формате.
Программа предусматривает установку оборудования на сумму 3 млн долларов в лаборатории, которая будет создана в Узбекистане.