• Tavallud topgan sana: 31 avgust 1912 yil
imagesAbdullayev Habib Muhamedovich (1912 – 1962) – geolog olim, davlat va jamoat arbobi, O‘zbekiston fanlar akademiyasi akademik (1947), geologiya-mineralogiya fanlari doktori (1946).
O‘rta Osiyo industriya institutining konchilik fakultetini tugatgach (1935), geologiya-razvedka partiyasi boshlig‘i. Keyinroq O‘zbekistondagi Langar volfram-molibden konining geologik tuzilishi, mineral tarkibi va hosil bo‘lishini tadqiq qildi. 1940 yildan O‘rta Osiyo industriya institutining foydali qazilmalar kafedrasida dotsent, so‘ngra shu insitutda direktor, 1942 yildan O‘zbekiston hukumati raisining o‘rinbosari, 1944 yildan ayni vaqtda Davlat plan komissiyasi raisi.
1946 y. «O‘rta Osiyoning sheyelitli skarnlari geologiyasi» mavzuida doktorlik dissertatsiyasini yoqladi va bu asar 1947 yilda nashr etildi. Abdullayev 1947 yildan O‘zbekiston fanlar akademiyasi vitse-prezidenti. Ayni vaqtda Geologiya instituti direktori hamda uning Petrologiya va metallogeniya bo‘limi rahbari.
Xabib Abdullayev 1952 – 55 yillarda O‘zbekiston fanlar akademiyasi texnika va geologiya-kimyo fanlari bo‘limining raisi, 1955-56 yillarda O‘zbekiston hukumati raisining o‘rinbosari va 1956 yildan O‘zbekiston fanlar akademiyasi prezidenti. Abdullav 1959 yilda ruda paydo bo‘lishining granitoid intruziyalar bilan genetik bog‘liqligi sohasidagi ilmiy ishi uchun yuksak mukofot bilan taqdirlangan. U endogen ruda hosil bo‘lishi nazariyasini rivojlantirdi. 130 dan ortiq ilmiy asar (jumladan, 7 monografiya) yozgan.
Abdullayev Toshkent va Moskvada nashr etilgan ko‘pgina mo‘’tabar ilmiy jurnallar, to‘plamlar, ilmiy-ommabop nashrlarning mas’ul muharriri, tahrir hay’ati a’zosi edi, jumladan O‘rta Osiyoda birinchi- «O‘zbekiston geologiya jurnali»ni tashkil qildi va uning mas’ul muharriri bo‘ldi.
Xabib Abdullayev volfram, qalay, rangli va qora metallar ruda konlarining turli yo‘llar bilan hosil bo‘lganligini ko‘rsatib berdi. Abdullayev ruda paydo bo‘lish jarayonlarini magmatizm hamda bu jarayonlar ro‘y beradigan geologik muhit ta’siri bilan chambar-chas bog‘liq ekanligini aniqladi. Uning bevosita ishtiroki va rahbarligida «Chatqol-Qurama tog‘lari magmatizmi va metallogeniyasining asosiy xususiyatlari» monografiyasi yaratildi (1957), «O‘rta Osiyo magmatizmi va rudalanish jarayoni» asari nashr etildi (1960).
Abdullayevning so‘nggi turkum ishlaridan biri «Rudapetrografiya provinsiyalari va ularni tasniflash masalalari» (1961) bo‘ldi. Jahondagi barcha yirik ruda konlari shakllanish xususiyatlariga bag‘ishlangan «Metallogeniya- foydali qazilma konlarini qidirib topishning geologik asosi» monografiyasi uchun 1970 yilda (vafotidan keyin) Beruniy nomidagi O‘zbekiston Davlat mukofoti berilgan.
Abdullayevning geologiyaga oid nazariy fikrlari amaliyotda tasdiqlandi. U birinchi bo‘lib O‘rta Osiyoni alohida metallogenik maxsus provinsiya sifatida ajratdi. Skarnlar tuzilishi, ruda uchraydigan va ruda hosil bo‘ladigan skarnlar mavjudligi qayd etildi. Abdullayevning rudalarning granitoid intruziyalar bilan bog‘liq ravishda hosil bo‘lishiga doir asarlari ilmiy munozaraga sabab bo‘ldi. Asarlarda konlarning intruziyalardan uzoq-yaqinligiga qarab tasniflanganligi El-shonsning mavhum batolit konsepsiyasidan tubdan farq qiladi.
Abdullayev O‘rta Osiyoga doir tadqiqotlarini tahlil qilib, kichik intruziyalar o‘chog‘i bilan rudali jinslarning umumiyligini hamda magmatizm bosqichlari bilan bog‘liq bo‘lgan ruda hosil bo‘lish jarayonlarining takrorlanib turishini ko‘rsatib berdi. Abdullayevning so‘nggi asarlarida ayrim joylarda muayyan tipdagi magmatizm hodisalari ro‘y berishi va rudalar hosil bo‘lishi muammolari o‘rganilgan.
Abdullayevning «O‘rta Osiyoning metallo-genik ocherki» (1949), «Rudalanishning granitoid intruziyalar bilan genetik bog‘liqligi» (1954 – 57), «Daykalar va rudalanish» (1957), «Ruda-petrografik provinsiyalari va ularni tasniflash ma-salalari» (1961) kabi asarlari jahonga mashhur bo‘ldi. «Rudalanishni granitoid intruzivlar bilan genetik bog‘liqligi» asari xorijiy olimlar taklifi bilan nemis, ingliz va xitoy tillariga tarjima qilingan.
Xabib Abdullayev regional kengashlar, Xalqaro geologiya kongressining, bir necha sessiyalarning faol tashkilotchisi, qatnashchisi, kengash to‘plamlarining muharriri bo‘lgan. Abdullayev bir necha chet el geologiya jamiyatlari a’zosi edi. O‘zbekiston Respublikasi miqyosidagi ko‘pgina ilmiy va ilmiy-texnika jamiyatlariga, qo‘mitalariga boshchilik qilgan. Asarlari o‘zbek va rus tillarida nashr etilgan. Bular orasida O‘zbekistonda fan, ilmiy-texnika, iqtisodiyot va madaniyat ravnaqiga bag‘ishlanganlari anchagina.
Abdullayev O‘zbekistondagina emas, balki butun O‘rta Osiyodagi geologik i. ch.da, ilmiy muassasalar va oliy o‘quv yurtlarida ishlaydigan katta jamoani birlashtirgan ilmiy maktabning tashkilotchisi va rahbari bo‘ldi. Ilmiy maktab olimlari Tyanshan toglaridagi jinslar asosida petrologiya va metallogeniya masalalarini hal qilish sohasida birgalikda ish olib bordilar. Abdullayev O‘zbekistonda iqtidorli yoshlardan fanning turli sohalarida, jumladan geologiya bo‘yicha milliy kadrlar tayyorlashga katta hissa qo‘shdi. Xabib Abdullayev rahbarligida 7 kishi doktorlik, 28 kishi nomzodlik dissertatsiyasini yoqladi.
Abdullayev ToshPI (hoz. ToshTU) geologiya-razvedka ftida geologiya oliy o‘quv yurtlari orasida birinchi bo‘lib Petrologiya va metallogeniya kafedrasini tashkil etdi va unga rahbarlik qildi.
Urush davrida Xabib Abdullayev hukumat a’zosi va geolog olim sifatida front va front ichkarisini zarur resurslar bilan ta’minlash va strategik ahamiyatdagi qazilma boyliklar qidirish va ishga solishda katta ishlarni amalga oshirdi.
Abdullayev 1950 yilddan umrining oxirigacha mineralogiya jamiyati O‘zbekiston bo‘limini boshqardi. 1960 yildan Fransiya geologiya va Buyuk Britaniya Qirollik mineralogiya jamiyatlarining a’zosi. Tanlangan asarlaridan 7 jildi nashr etilgan (1964 – 69). Abdullayevning hayoti va ilmiy hamda jamoatchilik faoliyati haqida bir qancha olimlar muallifligida «Esdaliklar» chiqarilgan. O‘zbekiston fanlar akademiyasi Geologiya va geofizika institutiga va Toshkent shahridagi katta ko‘chalardan biriga, Akmal Ikromov tumanidagi mahallaga, Toshkent metrosi stansiyalaridan biriga, 193-maktabga, Ulug‘bek shaharchasida ko‘cha va boshqa ob’yektlarga Xabib Abdullayev nomi berilgan. Geologiya va geofizika instituti binosiga, ToshTU geologiya-razvedka fakulteti binosiga yodgorlik taxtasi o‘rnatilgan. H. M. Abdullayev nomida «Oltin medal» ta’sis etilgan(1992). Ush shahardagi katta ko‘chalardan biri, Abdullayev tug‘ilib o‘sgan Aravondagi maktab va ko‘cha ham Xabib Abdullayev nomi bilan atalgan. Geologiya va geofizika instituti qoshida Abdullayev hayoti va ijodiga bag‘ishlangan muzey tashkil qilingan. Abdullayev Toshkentdagi Chig‘atoy qabristoniga dafn qilingan. Qabri ustiga marmar byust qo‘yilgan (haykaltarosh Ye. V. Vuchetich).

• День рождения: 31 Августа 1912 год
imagesАбдуллаев Xабиб Мухамедович (1912 -1962) — выдающийся ученый геолог, видный государственный и общественный деятель. Член-корреспондент АН СССР (1958), академик АН УзССР (1947), доктор геолого-минералогических наук (1946), профессор (1946). Основатель металлогенической научной школы в Узбекистане.
С 1930 по 1935 год студент геолого-разведочного факультета Среднеазиатского индустриального института. В 1935 году окончил институт и получил звание инженера-геолога. В 1935 году — начальник геологоразведочной партии треста «Средазгеологоразведка».
Вел научно-исследовательскую работу по изучению строения месторождения вольфрам-молибдена Лангара, его образования и минерального состава.
В 1937-1939 годах — аспирант Московского геологоразведочного института. В 1939 году защитил кандидатскую, в 1946 году- докторскую диссертацию. С 1940 года — доцент кафедры «Полезные ископаемые» горного факультета СазПИ.
В 1940-1941 годах — директор СазПИ, вскоре был утвержден заведующим промышленным отделом ЦК КП Узбекистана. С 1942 г.- заместитель Председателя Совета Министров УзССР, а в 1944 году, одновременно, — председатель Госплана УзССР.
Вел важные научные исследования по рудным месторождениям Средней Азии. В то же время продолжал педагогическую работу в ТашПИ, где заведовал основанной им кафедрой «Метрология и металлогения». Один из организаторов научного центра АН Узбекской ССР. С 1943 года — член-корреспондент, с 1946 года — академик АН УзССР, в 1947-1955 годах — вице-президент АН УзССР, одновременно возглавлял геологический институт. В 1952-1955 годах был председателем отделения технических и геолого-химических наук. В 1956-1961 годы — президент АН УзССР, в 1958 году избран членом-корреспондентом АН СССР.
Опубликовал более 130 научных работ, в том числе 7 крупных монографий: «Геология шлеитоносных скарнов Средней Азии» (1947 г.), «Очерки по металлогении Средней Азии» (1949 г.), «Генетическая связь оруденения с интрузиями» (1950-1954 гг.), «Дайки и оруденения» (1957 г.), «Магнитизмы и металлогения Средней Азии» (1960 г.) и другие.
Х. М. Абдуллаев был участником региональных советов, международных конгрессов по геологии, возглавлял в Узбекистане многие научные и научно-технические общества. Его труды, посвященные проблемам развития науки, техники, экономики и культуры публиковались на узбекском и русском языках. Теоретические труды его помогли выделить Центральную Азию как особенную зону образования металлов. Он стал выдающимся теоретиком геологи мирового масштаба! Под его руководством сложилась талантливая школа узбекских геологов, трудами которых Узбекистан превратился в крупную мировую державу по производству золота, серебра, вольфрама, урана, цветных металлов и др. Эти научные исследования публиковались во всем мире на английском, французском, немецком, русском, китайском языках.
Его доклады звучали на международных форумах геологов в Мексике, Индии, Англии, Москве, Алма-Ате, КНР. Избранные произведения опубликованы в 7-ми томах (1964-1969 гг.).
Хабиб Абдуллаев уделял очень большое внимание развитию научного потенциала республики, молодым ученым. Под его руководством 7 человек защитили докторские и 28 кандидатские диссертации. Он первым организовал и возглавил кафедру Петрологии и металлогении в ТашПИ.
С 1950 года и до конца своих дней руководил Узбекским отделом общества минералогии, с 1960 года — он член общества. В 1959 году за комплекс научных трудов по проблеме «Генетическая связь оруденения с интрузиями» ему присуждена Ленинская премия. Лауреат государственной премии УзССР им.А.Беруни (1970 — посмертно). В 1960 году был избран членом Геологического общества Франции и действительным членом Минералогического общества Великобритании. Депутат Верховного Совета УзССР, депутат Верховного Совета СССР 5-го созыва, делегат XXI съезда КПСС.
Награжден орденом «Ленина», двумя орденами «Трудового Красного Знамени», тремя орденами «Красной Звезды», орденом «Знак Почета», медалями.
Имя X. М. Абдуллаева присвоено Институту геологии и геофизики АН УзССР, геологическому факультету ТашПИ, школе № 193, улицам в поселке Улугбек Кибрайского района Ташкентской области и Ташкенте, в селе Араван Ошской области, в Оше. В память о нем установлены мемориальные доски на здании Ташкентского политехнического института и Института геологии и геофизики АН УзССР. Издано собрание сочинений.
В 1992 году учреждена Золотая медаль им. Х.М. Абдуллаева. В институте геологии и геофизики открыт его музей. Указом Первого Президента Республики Узбекистан И. А. Каримова от 23 августа 2002 года за выдающийся заслуги перед отечеством Абдуллаев.Х.М награжден орденом «Буюк хизматлари учун» (посмертно).