Laboratoriyada bajarilayotgan tadqiqotlarning asosiy yoʼnalishi
Oʼzbekistonning togʼ-konchilik rayonlarida maʼdanli foydali kazilmalarning xosil boʼlish sharoitlarini va joylashuv qonuniyatlarni oʼrganishdan, shuningdek qimmatbaxo, rangli va noyob metallar konlarini bashorat qilishning va izlashning geologik, petrologik, mineralogik va geokimyoviy meʼzonlarini aniqlashdan iborat.
Laboratoriya asoschisi akademik X.M.Аbdullaev nomi bilan Oʼrta Osiyo petrometallogeniya maktabini shakllanishi bogʼliq. Uning Oʼrta Osiyo magmatizmi va metallogeniyasiga doir mumtoz asarlarida maʼdan xosil boʼlishini magmatizmga aloqadorligi, maʼdan-petrografik qatorlar, mintaqalarni ajratish va ularni tasniflash masalalari asoslab berilgan. Laboratoriya xodimlari tomonidan Oʼrta Osiyoning markaziy qismi metallogenik xaritasini tuzishning nazariy asoslari ishlab chiqilgan. Maʼdanlashuvning magmatizm bilan genetik aloqadorligi, maʼdanlashuvni koʼpbosqichliligi toʼgʼrisidagi ilmiy qarashlar rivojlantirilgan va asoslangan. Metallogeniyani yer qobigʼining chuqur qismlari bilan alaoqadorlikka egaligi, litosferaning xar-xil bloklarini metallogenik ixtisoslashuvi hamda maʼdanlashuv evolyutsiyasining paleometallogenik jihatlariga doir muommolar tadqiq etilgan.
Maʼdan konlarini chuqur oʼrganish, ularning geologik-genetik hususiyatlarini va maʼdanli formatsiyalarga tegishliligini aniqlashga doir tadqiqotlar natijasida quyidagi muhim natijalarga erishilgan: noanʼanaviy turdagi nodnoyob ishqorli metall (litiy) koni (Shavoz) ochilgan (T.M.Voronich, L.M.Gleyzer); Janubiy-gʼarbiy Hisor yangi polimetalli-kolchedan mintaqasi (Xondiza koni) ekanligi asoslangan; Uchquloch barit-polimetall konining stratiform turga mansubligi koʼrsatilgan; vulkanogen-choʼkindi turga mansub temir koni (Temirkon) aniqlangan (P.V.Pankratьev, Yu.V.Mixaylova); mintaqa uchun yangi ongonit-leykogranit assotsiatsiyasiga aloqador nodirmetalli (niobiy, tantal v.b.) va kamyob yer metalli majmuaviy maʼdanlashuvning noanʼanaviy turlari aniqlangan (U.D.Mamarozikov va. b.).
Laboratoriya xodimlari tomonidan soʼnggi 15 yilda bajarilgan tadqiqotlar davomida quyidagi muxim ilmiy-amaliy natijalarga erishilgan: Birinchi marta Oʼrta Tyanь-Shonda noyobmetalli nordon magmatik jinslarning yangi turlari – fayalitdor va egirinli ongonitlar, ongoriolitlar va leykogranitlar aniqlangan. Ularni mintaqaviy tarqalishini oʼrganish asosida Sharqiy Oʼzbekistonda Qoraqushxona-Boshqizilsoy, Chetsuv-Shavkatli, Yertoshsoy va Kelenchek-Toshsoy kabi noyobmetallarga va kamyob yer metallarga istiqbolli maydonlar ajratilgan. Ongoriolit-leykogranit assotsiatsiya bilan genetik aloqador maʼdanlashuvning beshta fatsial turlari aniqlangan va ularning shakllanishi mexanizmlari asoslangan: flyuid-eksploziv-intruziv (Shavozsoy turi), ekzogreyzen (Sargardon turi), apogranit-intruziv (Kelenchek-Toshsoy turi) va kombinatsiyalashgan apogranit-intruziv-ekzogreyzen (Chorkesar turi). Erishilgan natijalar Kelenchek-Toshsoy maydoni boʼyicha noyobmetalli va kamyob yer metalli maʼdanlashuvni maxsus ilgarilama qidiruv ishlarini rejalashtirish va samarali amalga oshirishga asos boʼlgan. Plitaichi sienitoidlari va ongoriolit-leykogranit assotsiatsiyasiga aloqador nodir va kamyob yer metalli poligen maʼdanlashuvning modeli Chestuv-Shavkatli maʼdanli maydoni misolida asoslangan. Bu yerda granosienit va leykogranit intruziyalari apofizalari hamda apikal qismlari atrofida rivojlangan kvarts-gematit-xloritli metasomatitlarda va gidrotermalitlarda (tomirlar) ittriy, skandiy va nodir yer elementlarining juda yuqori kontsentratsiyalari (922-2689 g/t) aniqlangan. Shuningdek, mazkur postmagmatik hosilalarda qalayi, berilliy, sirkoniy, niobiy, tantal, volьfram, kumush, toriy va uranning yuqori kontsentratsiyalari mavjud. Erishilgan natijalar asosida Chetsuv-Shavkatli maydoni kamyob yer metallarining sanoatbop axamiyatga molik, shuningdek qimmatbaxo va noyobmetalli yuklamali kompleks maʼdanlarining potentsial resurslarini baxolash uchun maxsus ilgarilama qidiruv-baxolash ishlari oʼtkazish tavsiya qilingan. Chorkesar maydonida ongoriolit-leykogranit assotsiatsiyasiga genetik aloqador pegmatitlar va greyzenlarning niobiy-tantaldorligi, kvarts-ftorkarbonatli gidrotermal tomirlarning kamyob yer metalldorligi, berizitlarning molibden va volьframga ixtisoslashganligi aniqlangan va asoslangan. Natijada Chorkesar maydonining nafaqat urandorligi, balki uni noyobmetallarga (asosan niobiy va tantalga) va kamyob yer metallarga ham istiqbolli ekanligi tasdiqlangan, hamda u sanoatbop niobiy-tantalli, kamyob yer metalli maʼdanlarni potentsial resurslarini baxolash uchun maxsus ilgarilama qidiruv-baxolash ishlari oʼtkazishga tavsiya qilingan. Beltov (Tasqazgʼon) va Shimoliy Tomditov gabbro-peridotit massivlari peridotitlarining, gabbroidlarining jins xosil qiluvchi va aktsessor-maʼdan minerallarining, maʼdan shakllantiruvchi flyuid mikrohosilalarining 50 ga yaqin turlarini moddiy takrkiblari va uchrash shakllari aniqlangan. Jumladan ushbu jinslarda temir, titan, mis, nikel va kobalt, xrom, platinoidlar, oltin, kumush, nodir va kamyob yer metallarining asosiy mineral-kontsentratorlari va mineral-tashuvchilari aniqlangan boʼlib, ular qimmatbaho metalli yuklamali temir-xromli, temir-titanli, hamda mis-nikelli maʼdanlashuvni aniqlashda mineralogik meʼzon boʼlib xizmat qilishi taʼkidlangan. Shuningdek, ushbu jinslarning oʼrganishda mikrozond usulini qoʼllab, ularda kumushning silikati, sulьfati va karbonati, palladiyli kumush kabi mikrominerallar hamda tarkibida yengil platinoidlar, oltin va kumushning qoʼshimchalari uchrovchi flyuidli mikrohosilalari aniqlangan. Quljuqtovda rivojlangan diabazlar va lamprofirlarning ICP-mass-spektrometrik usuli yordamida oʼrganib, ularda margumush, selen va surma kabi oltin va kumushga yoʼldosh elementlarning klark-kontsentratsiyalarini bir necha marta, xatto oʼn yoki yuz marta yuqoriligi aniqlangan hamda oltin-kumushli maʼdanlashuvni ushbu daykalarga aloqadorligi toʼgʼrisida xulosa qilingan. Bu mikrozond usulida ushbu jinslardagi piritda va arsenopiritda oltin, kumush va yengil platinoidlarning qoʼshimtalari aniqlanganligi bilan tasdiqlangan. Tozbuloq intruzivi miaskitli nefelinli sienitlari va pegmatitlarining litiyga, rubidiyga, seziyga, sirkoniyga va kamyob yer metallariga ixtisoslashganliklari aniqlangan. Ushbu ishqorli jinslarni koʼp maqsadli foydalanishga yaroqli alyuminiy-nodirmetalli (Al, Li, Zr va TR) istiqbolli kompleks xom-ashyo sifatida baholash tavsiya qilingan. Laboratoriya xodimlari:

Основан в 1958 году основоположником Среднеазиатской школы петрологии и металлогении академиком Х.М.Абдуллаевым. С 2012 года по настоящее время в лаборатории работает г.м.-ф.д. Руководит У. Д. Мамарозиков.
Основное направление лабораторных исследований
Формирование Среднеазиатской школы нефтеметаллогенетики имени основателя лаборатории академика Х.М.Абдуллаева. Его классические работы по среднеазиатскому магматизму и металлогении основаны на связи рудообразования с магматизмом, рудно-петрографических сериях, делении и классификации районов. Коллектив лаборатории разработал теоретическую базу для создания металлогенической карты Средней Азии. Разработаны и обоснованы научные взгляды на генетическую связь оруденения с магматизмом и многоуровневый характер оруденения. Изучены вопросы, связанные с связью металлогении с более глубокими частями земной коры, металлогенической специализацией различных блоков литосферы, палеометаллогеническими аспектами эволюции горного дела.
В результате углубленного изучения рудных месторождений, их геолого-генетических особенностей и принадлежности к рудным формациям достигнуты следующие важные результаты: открытие месторождения редкоземельных металлов (лития) нетрадиционного типа (Шавоз) ( Т. М. Воронич, Л. М. Глейзер); Он основан на том, что юго-западный Гиссар представляет собой новый полиметаллически-колчеданский район (Хандизинское месторождение); Барит-полиметаллическое месторождение треугольной формы относится к стратиформному типу; открыто вулканогенно-осадочное месторождение железа (Темиркон) (П.В. Панкратев, Ю.В. Михайлова); Выявлены нетрадиционные типы комплексной добычи редких металлов (ниобий, тантал и др.) и редкоземельных металлов, связанные с новой для региона онгонит-лейкогранитной ассоциацией (У.Д. Мамарозиков и др.).
За последние 15 лет исследований, проводимых сотрудниками лаборатории, достигнуты следующие важные научные и практические результаты: Впервые в Среднем Тянь-Шане выделены новые типы редкометальных кислых изверженных пород — фациальные и искривленные онгониты, онгориолиты и лейкограниты. На основании изучения их регионального распространения в Восточном Узбекистане выделены перспективные районы на редкие и редкоземельные металлы, такие как Каракушхона-Бошкизилсой, Чецув-Шавкатли, Ертошсой и Келенчек-Тошсой. С онгориолит-лейкогранитной ассоциацией выделено пять фациальных типов генетически родственных горных работ, в основе которых лежат механизмы их формирования: флюидно-эксплозивно-интрузивные (шавозсойский тип), экзограйзеновый (саргардонский тип), апогранитно-интрузивные (келенчекско-тошсогызско- тип-сочетание) и сочетание.(чоркесарский тип). Полученные результаты явились основой для планирования и эффективного проведения специальных опережающих поисков на редкоземельные и редкоземельные металлы на Келенчек-Тошсайской площади. На примере Честув-Шавкатлинского рудного поля построена модель редкоземельного и полигенного оруденения, связанного с платовидными сиенитоидами и онгориолит-лейкогранитной ассоциацией. Очень высокие концентрации иттрия, скандия и редкоземельных элементов (922-2689 г/т) обнаружены здесь в кварц-гематит-хлоритовых метасоматитах и гидротермалитах (сосудах), развитых вокруг апофизов и апикальных частей граносиенитовых и лейкогранитных интрузий. Эти постмагматические продукты также содержат высокие концентрации олова, бериллия, циркония, ниобия, тантала, вольфрама, серебра, тория и урана. На основании полученных результатов рекомендуется провести специальное предварительное обследование для оценки потенциальных ресурсов Чецув-Шавкатлинской площади редкоземельных металлов промышленного значения, а также благородных и редкометалльных полиметаллических руд. Выявлены и обоснованы ниобий-танталовые пегматиты и грейзены, генетически связанные с онгориолит-лейкогранитной ассоциацией Чоркесарского района, редкоземельная металлургия кварц-фторкарбонатных гидротермальных сосудов, специализация беризитов на молибден и вольфрам. В результате было подтверждено, что месторождение Чоркесар является не только ураноносным, но и перспективным на редкие металлы (в основном ниобий и тантал) и редкоземельные металлы. Выявлены вещественные составы и проявления около 50 видов перидотитов габбро-перидотитовых массивов Бельтовского (Тасказгонского) и Северо-Томдитовского, породообразующих и акцессорно-минеральных минералов габброидов, рудообразующих флюидных микроформ. В частности, основными минеральными концентраторами и минеральными носителями являются железо, титан, медь, никель и кобальт, хром, платина, золото, серебро, редкие и редкоземельные металлы, железо-хром, железо-титан и медь. -никель может служить минералогическим критерием для определения минерализации. Изучение этих пород проводилось также с помощью микрозондового метода, выявившего такие микроминералы, как силикаты, сульфаты и карбонаты серебра, палладий-серебро, а также легкие платиноиды, флюиды с добавками золота и серебра. Разработанные в Кулюктове масс-спектрометрические исследования диабазов и лампрофиров с ИСП показали, что кларковые концентрации золотых и серебросодержащих элементов, таких как мышьяк, селен и свинец, в несколько, а то и в десять, а то и в сто раз превышают золото-серебряные. руда сделана. Это подтверждается обнаружением в этих породах микрозондовым методом золота, серебра и светлых платиноидов в пирите и арсенопирите. Установлено, что пылевидные интрузивные мяскитовые нефелиновые сиениты и пегматиты специализируются на литии, рубидии, цезии, цирконии и редкоземельных металлах. Эти щелочные породы рекомендуется оценивать как перспективное комплексное сырье универсального алюминиево-редкометального (Al, Li, Zr и TR). Сотрудники лаборатории: