Laboratoriyada bajarilayotgan tadqiqotlarning asosiy yoʼnalishi
Oʼzbekistonning togʼ-konchilik rayonlarida maʼdanli foydali kazilmalarning xosil boʼlish sharoitlarini va joylashuv qonuniyatlarni oʼrganishdan, shuningdek qimmatbaxo, rangli va noyob metallar konlarini bashorat qilishning va izlashning geologik, petrologik, mineralogik va geokimyoviy meʼzonlarini aniqlashdan iborat.
Laboratoriya asoschisi akademik X.M.Аbdullaev nomi bilan Oʼrta Osiyo petrometallogeniya maktabini shakllanishi bogʼliq. Uning Oʼrta Osiyo magmatizmi va metallogeniyasiga doir mumtoz asarlarida maʼdan xosil boʼlishini magmatizmga aloqadorligi, maʼdan-petrografik qatorlar, mintaqalarni ajratish va ularni tasniflash masalalari asoslab berilgan. Laboratoriya xodimlari tomonidan Oʼrta Osiyoning markaziy qismi metallogenik xaritasini tuzishning nazariy asoslari ishlab chiqilgan. Maʼdanlashuvning magmatizm bilan genetik aloqadorligi, maʼdanlashuvni koʼpbosqichliligi toʼgʼrisidagi ilmiy qarashlar rivojlantirilgan va asoslangan. Metallogeniyani yer qobigʼining chuqur qismlari bilan alaoqadorlikka egaligi, litosferaning xar-xil bloklarini metallogenik ixtisoslashuvi hamda maʼdanlashuv evolyutsiyasining paleometallogenik jihatlariga doir muommolar tadqiq etilgan.
Maʼdan konlarini chuqur oʼrganish, ularning geologik-genetik hususiyatlarini va maʼdanli formatsiyalarga tegishliligini aniqlashga doir tadqiqotlar natijasida quyidagi muhim natijalarga erishilgan: noanʼanaviy turdagi nodnoyob ishqorli metall (litiy) koni (Shavoz) ochilgan (T.M.Voronich, L.M.Gleyzer); Janubiy-gʼarbiy Hisor yangi polimetalli-kolchedan mintaqasi (Xondiza koni) ekanligi asoslangan; Uchquloch barit-polimetall konining stratiform turga mansubligi koʼrsatilgan; vulkanogen-choʼkindi turga mansub temir koni (Temirkon) aniqlangan (P.V.Pankratьev, Yu.V.Mixaylova); mintaqa uchun yangi ongonit-leykogranit assotsiatsiyasiga aloqador nodirmetalli (niobiy, tantal v.b.) va kamyob yer metalli majmuaviy maʼdanlashuvning noanʼanaviy turlari aniqlangan (U.D.Mamarozikov va. b.).
Laboratoriya xodimlari tomonidan soʼnggi 15 yilda bajarilgan tadqiqotlar davomida quyidagi muxim ilmiy-amaliy natijalarga erishilgan: Birinchi marta Oʼrta Tyanь-Shonda noyobmetalli nordon magmatik jinslarning yangi turlari – fayalitdor va egirinli ongonitlar, ongoriolitlar va leykogranitlar aniqlangan. Ularni mintaqaviy tarqalishini oʼrganish asosida Sharqiy Oʼzbekistonda Qoraqushxona-Boshqizilsoy, Chetsuv-Shavkatli, Yertoshsoy va Kelenchek-Toshsoy kabi noyobmetallarga va kamyob yer metallarga istiqbolli maydonlar ajratilgan. Ongoriolit-leykogranit assotsiatsiya bilan genetik aloqador maʼdanlashuvning beshta fatsial turlari aniqlangan va ularning shakllanishi mexanizmlari asoslangan: flyuid-eksploziv-intruziv (Shavozsoy turi), ekzogreyzen (Sargardon turi), apogranit-intruziv (Kelenchek-Toshsoy turi) va kombinatsiyalashgan apogranit-intruziv-ekzogreyzen (Chorkesar turi). Erishilgan natijalar Kelenchek-Toshsoy maydoni boʼyicha noyobmetalli va kamyob yer metalli maʼdanlashuvni maxsus ilgarilama qidiruv ishlarini rejalashtirish va samarali amalga oshirishga asos boʼlgan. Plitaichi sienitoidlari va ongoriolit-leykogranit assotsiatsiyasiga aloqador nodir va kamyob yer metalli poligen maʼdanlashuvning modeli Chestuv-Shavkatli maʼdanli maydoni misolida asoslangan. Bu yerda granosienit va leykogranit intruziyalari apofizalari hamda apikal qismlari atrofida rivojlangan kvarts-gematit-xloritli metasomatitlarda va gidrotermalitlarda (tomirlar) ittriy, skandiy va nodir yer elementlarining juda yuqori kontsentratsiyalari (922-2689 g/t) aniqlangan. Shuningdek, mazkur postmagmatik hosilalarda qalayi, berilliy, sirkoniy, niobiy, tantal, volьfram, kumush, toriy va uranning yuqori kontsentratsiyalari mavjud. Erishilgan natijalar asosida Chetsuv-Shavkatli maydoni kamyob yer metallarining sanoatbop axamiyatga molik, shuningdek qimmatbaxo va noyobmetalli yuklamali kompleks maʼdanlarining potentsial resurslarini baxolash uchun maxsus ilgarilama qidiruv-baxolash ishlari oʼtkazish tavsiya qilingan. Chorkesar maydonida ongoriolit-leykogranit assotsiatsiyasiga genetik aloqador pegmatitlar va greyzenlarning niobiy-tantaldorligi, kvarts-ftorkarbonatli gidrotermal tomirlarning kamyob yer metalldorligi, berizitlarning molibden va volьframga ixtisoslashganligi aniqlangan va asoslangan. Natijada Chorkesar maydonining nafaqat urandorligi, balki uni noyobmetallarga (asosan niobiy va tantalga) va kamyob yer metallarga ham istiqbolli ekanligi tasdiqlangan, hamda u sanoatbop niobiy-tantalli, kamyob yer metalli maʼdanlarni potentsial resurslarini baxolash uchun maxsus ilgarilama qidiruv-baxolash ishlari oʼtkazishga tavsiya qilingan. Beltov (Tasqazgʼon) va Shimoliy Tomditov gabbro-peridotit massivlari peridotitlarining, gabbroidlarining jins xosil qiluvchi va aktsessor-maʼdan minerallarining, maʼdan shakllantiruvchi flyuid mikrohosilalarining 50 ga yaqin turlarini moddiy takrkiblari va uchrash shakllari aniqlangan. Jumladan ushbu jinslarda temir, titan, mis, nikel va kobalt, xrom, platinoidlar, oltin, kumush, nodir va kamyob yer metallarining asosiy mineral-kontsentratorlari va mineral-tashuvchilari aniqlangan boʼlib, ular qimmatbaho metalli yuklamali temir-xromli, temir-titanli, hamda mis-nikelli maʼdanlashuvni aniqlashda mineralogik meʼzon boʼlib xizmat qilishi taʼkidlangan. Shuningdek, ushbu jinslarning oʼrganishda mikrozond usulini qoʼllab, ularda kumushning silikati, sulьfati va karbonati, palladiyli kumush kabi mikrominerallar hamda tarkibida yengil platinoidlar, oltin va kumushning qoʼshimchalari uchrovchi flyuidli mikrohosilalari aniqlangan. Quljuqtovda rivojlangan diabazlar va lamprofirlarning ICP-mass-spektrometrik usuli yordamida oʼrganib, ularda margumush, selen va surma kabi oltin va kumushga yoʼldosh elementlarning klark-kontsentratsiyalarini bir necha marta, xatto oʼn yoki yuz marta yuqoriligi aniqlangan hamda oltin-kumushli maʼdanlashuvni ushbu daykalarga aloqadorligi toʼgʼrisida xulosa qilingan. Bu mikrozond usulida ushbu jinslardagi piritda va arsenopiritda oltin, kumush va yengil platinoidlarning qoʼshimtalari aniqlanganligi bilan tasdiqlangan. Tozbuloq intruzivi miaskitli nefelinli sienitlari va pegmatitlarining litiyga, rubidiyga, seziyga, sirkoniyga va kamyob yer metallariga ixtisoslashganliklari aniqlangan. Ushbu ishqorli jinslarni koʼp maqsadli foydalanishga yaroqli alyuminiy-nodirmetalli (Al, Li, Zr va TR) istiqbolli kompleks xom-ashyo sifatida baholash tavsiya qilingan. Laboratoriya xodimlari:

Founded in 1958 by the founder of the Central Asian School of Petrology and Metallogeny, Academician Kh.M.Abdullayev. From 2012 to the present, G.M.P.D. has been working in the laboratory. Directed by U. D. Mamarozikov.
The main direction of laboratory research
It consists in studying the conditions for the formation and placement of minerals in the mining regions of Uzbekistan, as well as determining the geological, petrological, mineralogical and geochemical criteria for predicting and searching for deposits of precious, non-ferrous and rare metals.
Formation of the Central Asian School of Petrometallogenetics named after the founder of the laboratory, Academician Kh.M.Abdullaev. His classical works on Central Asian magmatism and metallogeny are based on the relationship of ore formation with magmatism, ore-petrographic series, division and classification of regions. The laboratory team has developed a theoretical basis for creating a metallogenic map of Central Asia. Scientific views on the genetic relationship of mineralization with magmatism and the multilevel nature of mineralization have been developed and substantiated. Issues related to the relationship of metallogeny with deeper parts of the earth’s crust, metallogenic specialization of various blocks of the lithosphere, and paleometallogenic aspects of the evolution of mining have been studied.
As a result of an in-depth study of ore deposits, their geological and genetic features and belonging to ore formations, the following important results were achieved: the discovery of a deposit of rare earth metals (lithium) of an unconventional type (Shavoz) (T. M. Voronich, L. M. Glazer); It is based on the fact that the southwestern Gissar is a new polymetallic pyrite region (Khandizinskoye deposit); The triangular barite-polymetallic deposit is of the stratiform type; a volcanogenic-sedimentary iron deposit (Temirkon) was discovered (P.V. Pankratev, Yu.V. Mikhailova); Unconventional types of complex mining of rare metals (niobium, tantalum, etc.) and rare earth metals associated with a new for the region ongonite-leucogranite association (U.D. Mamarozikov and others) have been identified.
Over the past 15 years of research conducted by the laboratory staff, the following important scientific and practical results have been achieved: For the first time in the Middle Tien Shan, new types of rare-metal acid igneous rocks have been identified – facies and curved ongonites, ongoryolites and leucogranites. Based on the study of their regional distribution in Eastern Uzbekistan, promising areas for rare and rare-earth metals, such as Karakushkhona-Boshkizilsoy, Chetsuv-Shavkatli, Ertoshsoy and Kelenchek-Toshsoy, were identified. Five facies types of genetically related mining operations have been identified with the ongoriolite-leucogranite association, which are based on the mechanisms of their formation: fluid-explosive-intrusive (Shavossoy type), exograizen (Sargardon type), apogranite-intrusive (Kelenchek-Toshsogyz-type-combination) and combination. (Chorkesar type). The results obtained were the basis for planning and effective conduct of special advance searches for rare-earth and rare-earth metals in the Kelenchek-Toshsai area. On the example of the Chestuv-Shavkatly ore field, a model of rare-earth and polygenic mineralization associated with plateau-like syenitoids and ongoryolite-leucogranite association was constructed. Very high concentrations of yttrium, scandium, and rare earth elements (922-2689 ppm) were found here in quartz-hematite-chlorite metasomatites and hydrothermalites (vessels) developed around the apophyses and apical parts of granosyenite and leucogranite intrusions. These postmagmatic products also contain high concentrations of tin, beryllium, zirconium, niobium, tantalum, tungsten, silver, thorium, and uranium. Based on the results obtained, it is recommended to conduct a special preliminary survey to assess the potential resources of the Chetsuv-Shavkatly area of rare earth metals of industrial importance, as well as noble and rare metal polymetallic ores. Niobium-tantalum pegmatites and greisens genetically related to the ongoriolite-leucogranite association of the Chorkesar region, rare-earth metallurgy of quartz-fluorocarbonate hydrothermal vessels, specialization of berisites for molybdenum and tungsten have been identified and substantiated. As a result, it was confirmed that the Chorkesar deposit is not only uranium-bearing, but also promising for rare metals (mainly niobium and tantalum) and rare earth metals. The material compositions and occurrences of about 50 types of peridotites of the gabbro-peridotite massifs of the Beltovsky (Taskazgonsky) and Severo-Tomditovsky, rock-forming and accessory-mineral minerals of gabbroids, and ore-forming fluid microforms were revealed. In particular, the main mineral concentrators and mineral carriers are iron, titanium, copper, nickel and cobalt, chromium, platinum, gold, silver, rare and rare earth metals, iron-chromium, iron-titanium and copper. -nickel can serve as a mineralogical criterion for determining mineralization. The study of these rocks was also carried out using the microprobe method, which revealed such microminerals as silicates, sulfates and carbonates of silver, palladium-silver, as well as light platinoids, fluids with gold and silver additives. The mass spectrometric studies of diabases and lamprophyres with ICP developed in Kulyuktov showed that the clarke concentrations of gold and silver-containing elements, such as arsenic, selenium, and lead, are several, or even ten, or even a hundred times higher than gold-silver. ore is made. This is confirmed by the microprobe detection of gold, silver, and light platinoids in pyrite and arsenopyrite in these rocks. It has been established that pulverized intrusive myaskite nepheline syenites and pegmatites are specialized in lithium, rubidium, cesium, zirconium and rare earth metals. These alkaline rocks are recommended to be evaluated as a promising complex raw material of universal aluminum-rare metal (Al, Li, Zr and TR). Laboratory staff: