Laboratoriya «Matematik geologiya» bo‘limi negizida tashkil etilgan bo‘lib, uning asoschisi O‘zR FA akademigi F.A. Usmonov (1975-2008) edi. 2008-2016-yillarda laboratoriya mudiri gm.f.n. S.T. Maripova (2008-2016) edi, 2016-yildan hozirgi kungacha laboratoriyaga g.m.f.d. L.R. Sadikova rahbarlik qiladi.
Laboratoriyaning asosiy strategik yo‘nalishi
• O‘rta va Janubiy Tiyon-Shon yer qobig‘i tuzilishining geodinamik evolyutsiyasining fundamental asoslarini ishlab chiqish; «Umumiy va mintaqaviy geologiya» va «Statistika metallogeniyasi»ning nazariy-uslubiy asoslarini ishlab chiqish va takomillashtirish
• Alohida hududlar bo‘yicha kompyuterli geologik-geofizik, masofaviy ma’lumotlar bazasini yaratish
• Geologiya-geofizika va boshqa ma’lumotlar majmui bo‘yicha alohida hududlarning ma’danliligini miqdoriy baholashni o‘tkazish.
Laboratoriya faoliyatining dolzarbligi
Dunyo miqyosida Markaziy Osiyo burmali mintaqasi tarkibiga kiruvchi O‘rta va Janubiy Tyan-Shan yer qobig‘ining geodinamik evolyutsiyasini o‘rganish geologiyadagi muhim fundamental muammolardan biri hisoblanadi. Litosfera plitalari tektonikasining yangi paradigmasi geosinklinallar nazariyasini o‘zgartirdi va geodinamik holatlar metallogeniyasining yangi yo‘nalishini paydo bo‘lishiga olib keldi. Geodinamik komplekslar va ularning assotsiatsiyalari tarkibiga kiruvchi geodinamik holatlar va tegishli geologik formatsiyalarni o‘rganish geologik tuzilishi va tektonik-metallogenik xususiyatlarini yangicha ko‘rib chiqish imkonini beradi. Har bir geodinamik kompleks o‘ziga xos geologik formatsiyaga va magmatizm namoyonlarga ega. Geodinamik rejimlar magma va gidrotermalar hosil bo‘lishida turli geosfera qatlamlarining ishtiroki, asosiy geodinamik jarayonlar kechishining turli mexanizmlari va boshqa xususiyatlari bilan farqlanadi. Shuning uchun ular turli metallogenik mintaqalar va zonalarni, konlarni hosil qiladi.
Laboratoriyaning ilmiy asoslari
Laboratoriyada konlarni bashorat qilish uchun statistik metallogeniya usullari va «Geoanaliz» dasturiy majmuasi ishlab chiqilgan; O‘rta Tiyon-Shon yer qobig‘ining shakllanishining geodinamik bosqichlari aniqlangan, Olmaliq guruhi mis-porfir konlarining shakllanish genezisini aniqlagan paleozoy magmatizmi modeli yaratilgan. Terreyn tahlilni qo‘llagan holda O‘rta Tyan-Shan qobig‘ining shakllanish nazariyasi taklif etilgan. Nurota mintaqasi bo‘yicha ArcGIS muhitida takomillashtirilgan statistik metallogenik tahlil ishlab chiqilgan; Nurota mintaqasi oltin va volfram istiqbolliligini miqdoriy baholash ishlab chiqilgan. Chotqol-Qurama, Zirabuloq-Ziyovuddin va Nurota mintaqalarining oltin, mis ma’danli obyektlari (konlar, ma’dan namoyonlari va boshqalar) bo‘yicha ARC GIS muhitida ma’lumotlar bazalari yaratildi.  O‘zR Intellektual mulk agentligida ma’lumotlar bazalarini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun mualliflik guvohnomalari olingan.
Hozirgi kunda laboratoriyada olib borilayotgan ilmiy tadqiqotlar (GQI)
Hozirgi kunda O‘zbekiston Respublikasining mineral-xomashyo bazasini to‘ldirish bo‘yicha GQIni o‘tkazish doirasida laboratoriya xodimlari tomonidan “Janubiy-G‘arbiy Tiyon-Shon hududining geodinamik rivojlanish tarixini qayta tiklash va asosiy ma’dan konlari va yirik konlarning geologik tuzilishini uch o‘lchovli modellarini yaratish” mavzu bo‘yicha fundamental ilmiy tadqiqotlar olib borilmoqda.
Laboratoriya xodimlari tomonidan bir nechta xo‘jalik shartnomaviy ishlar bo‘yicha ilmiy-tadqiqot loyihalari amalga oshirilmoqda.
2016-yildan 2019-yilgacha laboratoriya xodimlari tomonidan 50 ga yaqin ilmiy ishlar chop etilgan. 1 ta fan doktori va 2 ta falsafa doktori dissertatsiyasi himoya qilingan. 9 nafar magistr tayyorlandi. 5 nafar xodimdan 2 nafari fan doktori, 1 nafari falsafa doktori. Ikki nafar xodim GFU va TDTU o‘quv jarayonlarida ishtirok etmoqda, laboratoriya mudiri X.M. Abdullayev nomidagi Geologiya va geofizika instituti (Toshkent) qoshidagi himoya va ilmiy seminarlar bo‘yicha ixtisoslashtirilgan kengash raisi o‘rinbosari va M.M. Adishev nomidagi Qirg‘iziston Milliy Fanlar akademiyasining Geologiya instituti (Qirg‘iziston) qoshidagi ilmiy kengash a’zosi hisoblanadi.

Лаборатория геодинамики, геологического строения и моделирования процессов
Лаборатория была создана на базе отдела «Математической геологии» основателем которой был академик АН РУз. Ф.А. Усманов (1975-2008 г). С 2008 по 2016 гг. заведующей лаборатории была к.г.м.-н. С.Т. Марипова (2008-2016)., с 2016 года  по настоящее время лабораторией заведует д.г.м-н. Л.Р. Садыкова.
Главное стратегическое направление лаборатории
• Разработка фундаментальных основ геодинамической эволюции строения земной коры Срединного и Южного Тянь-Шаня, с применением террейнового анализа. Разработка и усовершенствование теоретическо-методической основы «Общей и региональной геологии» и «Статистической металлогении»;
• Создание компьютерных геолого-геофизических, дистанционных база данных по отдельным территориям;
• Проведение количественной оценки рудоносности отдельных территорий по комплексу геолого-геофизических и других данных.
Актуальность создания лаборатории
Одной из важных фундаментальных проблем в геологии является изучение геодинамической эволюции земной коры Срединного и Южного Тянь-Шаня, входящий в глобальный Центрально-Азиатский складчатый пояс. Новая парадигма тектоники литосферных плит сменила теорию геосинклиналей и привела к возникновению нового направления металлогения геодинамических обстановок. Изучение геодинамических обстановок и соответствующих геологических формаций входящие в состав геодинамических комплексов и их ассоциаций позволит по новому пересмотреть геологическое строение и тектоно-металогеннические особенности. Каждому геодинамическому комплексу присуще своя геологическая формация и проявление магматизма. Геодинамические режимы различаются  участием разных геосферных слоев в генерировании магм и гидротерм, различным механизмом протекания основных геодинамических процессов и другими свойствами. Поэтому они формируют различные металлогенические пояса и зоны, месторождения.
Научный задел лаборатории
В лаборатории разработаны методы статистической металлогении и программный комплекс «Геоанализ» для прогнозирования месторождений; определены геодинамические этапы формирования земной коры Срединного Тянь-Шаня, создана модель палеозойского магматизма определившего генезис формирования медно-порфировых месторождений  Алмалыкской группы. Предложена теория формирования коры Срединного Тянь-Шаня с применением террейнового анализа. Разработан усовершенствованный статистический металлогенический  анализ в среде ArcGIS по Нуратинскому региону;  разработана количественная оценка перспектив на золото и вольфрам Нуратинского региона. Созданы базы данных в среде ARC GIS по золоторудным, меднорудным объектам (месторождения, рудопроявления и т.д.) Чаткало-Кураминского, Зирабулак-Зиаэтдинского и Нуратинского регионов.  Получены авторские свидетельства на регистрацию баз данных в агентстве по интеллектуальной собственности РУз.
Проводимые в настоящее время научные исследования (ГРР) в лаборатории
В настоящее время сотрудниками лаборатории проводятся фундаментальные научные исследования по теме «Реконструкция истории геодинамического развития территории Юго-Западного Тянь-Шаня и создание трехмерных моделей геологического строения основных рудных полей и крупных месторождений» в рамках проведения ГРР пополнения минерально-сырьевой базы РУз.
Сотрудниками лаборатории проводятся научно-исследовательские проекты по нескольким хоз.договорным работам.
С 2016 по 2019 г. сотрудниками лаборатории опубликовано около 50 научных работ. Защищена одна диссертации доктора наук и две диссертации доктора философии. Подготовлено 9 магистров. Из 5 сотрудников 2 являются докторами наук, 1 доктор философии. Два сотрудника участвуют в учебных процессах УГН и ТГТУ, заведующий лаборатории является зам. председателем специализированного совета по защитам и научных семинаров  при Институте геологии и геофизики им. Х.М. Абдуллаева (Ташкент) и членом Ученого совета при Институте геологии НАН КР им. М.М. Адышева (Кыргызстан).