Laboratoriya «Matematik geologiya» bo‘limi negizida tashkil etilgan bo‘lib, uning asoschisi O‘zR FA akademigi F.A. Usmonov (1975-2008) edi. 2008-2016-yillarda laboratoriya mudiri gm.f.n. S.T. Maripova (2008-2016) edi, 2016-yildan hozirgi kungacha laboratoriyaga g.m.f.d. L.R. Sadikova rahbarlik qiladi.
Laboratoriyaning asosiy strategik yo‘nalishi
• O‘rta va Janubiy Tiyon-Shon yer qobig‘i tuzilishining geodinamik evolyutsiyasining fundamental asoslarini ishlab chiqish; «Umumiy va mintaqaviy geologiya» va «Statistika metallogeniyasi»ning nazariy-uslubiy asoslarini ishlab chiqish va takomillashtirish
• Alohida hududlar bo‘yicha kompyuterli geologik-geofizik, masofaviy ma’lumotlar bazasini yaratish
• Geologiya-geofizika va boshqa ma’lumotlar majmui bo‘yicha alohida hududlarning ma’danliligini miqdoriy baholashni o‘tkazish.
Laboratoriya faoliyatining dolzarbligi
Dunyo miqyosida Markaziy Osiyo burmali mintaqasi tarkibiga kiruvchi O‘rta va Janubiy Tyan-Shan yer qobig‘ining geodinamik evolyutsiyasini o‘rganish geologiyadagi muhim fundamental muammolardan biri hisoblanadi. Litosfera plitalari tektonikasining yangi paradigmasi geosinklinallar nazariyasini o‘zgartirdi va geodinamik holatlar metallogeniyasining yangi yo‘nalishini paydo bo‘lishiga olib keldi. Geodinamik komplekslar va ularning assotsiatsiyalari tarkibiga kiruvchi geodinamik holatlar va tegishli geologik formatsiyalarni o‘rganish geologik tuzilishi va tektonik-metallogenik xususiyatlarini yangicha ko‘rib chiqish imkonini beradi. Har bir geodinamik kompleks o‘ziga xos geologik formatsiyaga va magmatizm namoyonlarga ega. Geodinamik rejimlar magma va gidrotermalar hosil bo‘lishida turli geosfera qatlamlarining ishtiroki, asosiy geodinamik jarayonlar kechishining turli mexanizmlari va boshqa xususiyatlari bilan farqlanadi. Shuning uchun ular turli metallogenik mintaqalar va zonalarni, konlarni hosil qiladi.
Laboratoriyaning ilmiy asoslari
Laboratoriyada konlarni bashorat qilish uchun statistik metallogeniya usullari va «Geoanaliz» dasturiy majmuasi ishlab chiqilgan; O‘rta Tiyon-Shon yer qobig‘ining shakllanishining geodinamik bosqichlari aniqlangan, Olmaliq guruhi mis-porfir konlarining shakllanish genezisini aniqlagan paleozoy magmatizmi modeli yaratilgan. Terreyn tahlilni qo‘llagan holda O‘rta Tyan-Shan qobig‘ining shakllanish nazariyasi taklif etilgan. Nurota mintaqasi bo‘yicha ArcGIS muhitida takomillashtirilgan statistik metallogenik tahlil ishlab chiqilgan; Nurota mintaqasi oltin va volfram istiqbolliligini miqdoriy baholash ishlab chiqilgan. Chotqol-Qurama, Zirabuloq-Ziyovuddin va Nurota mintaqalarining oltin, mis ma’danli obyektlari (konlar, ma’dan namoyonlari va boshqalar) bo‘yicha ARC GIS muhitida ma’lumotlar bazalari yaratildi.  O‘zR Intellektual mulk agentligida ma’lumotlar bazalarini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun mualliflik guvohnomalari olingan.
Hozirgi kunda laboratoriyada olib borilayotgan ilmiy tadqiqotlar (GQI)
Hozirgi kunda O‘zbekiston Respublikasining mineral-xomashyo bazasini to‘ldirish bo‘yicha GQIni o‘tkazish doirasida laboratoriya xodimlari tomonidan “Janubiy-G‘arbiy Tiyon-Shon hududining geodinamik rivojlanish tarixini qayta tiklash va asosiy ma’dan konlari va yirik konlarning geologik tuzilishini uch o‘lchovli modellarini yaratish” mavzu bo‘yicha fundamental ilmiy tadqiqotlar olib borilmoqda.
Laboratoriya xodimlari tomonidan bir nechta xo‘jalik shartnomaviy ishlar bo‘yicha ilmiy-tadqiqot loyihalari amalga oshirilmoqda.
2016-yildan 2019-yilgacha laboratoriya xodimlari tomonidan 50 ga yaqin ilmiy ishlar chop etilgan. 1 ta fan doktori va 2 ta falsafa doktori dissertatsiyasi himoya qilingan. 9 nafar magistr tayyorlandi. 5 nafar xodimdan 2 nafari fan doktori, 1 nafari falsafa doktori. Ikki nafar xodim GFU va TDTU o‘quv jarayonlarida ishtirok etmoqda, laboratoriya mudiri X.M. Abdullayev nomidagi Geologiya va geofizika instituti (Toshkent) qoshidagi himoya va ilmiy seminarlar bo‘yicha ixtisoslashtirilgan kengash raisi o‘rinbosari va M.M. Adishev nomidagi Qirg‘iziston Milliy Fanlar akademiyasining Geologiya instituti (Qirg‘iziston) qoshidagi ilmiy kengash a’zosi hisoblanadi.

History of laboratory
The laboratory was established on the basis of the Department of Mathematical Geology, the founder of which was Academician of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan F.A. Usmanov (1975-2008). From 2008 to 2016, the head of the laboratory was candidate of geological and mineralogical sciences S.T. Maripova (2008-2016). From 2016 to the present, the laboratory is headed by Doctor of Geological and Mineralogical Sciences (DSc) L.R. Sadikova.
The main strategic direction of the laboratory
- Development of the fundamental foundations of the geodynamic evolution of the structure of the Earth’s crust of the Middle and Southern Tien Shan, using terrain analysis.
- Development and improvement of the theoretical and methodological basis of “General and regional Geology” and “Statistical Metallogeny”; Creation of computer-based geological and geophysical, remote database for individual territories.
- Carrying out a quantitative assessment of the ore content of individual territories based on a complex of geological, geophysical and other data.
The actuality of the laboratory foundation
One of the important fundamental problems in geology is the study of the geodynamic evolution of the Earth’s crust of the Middle and Southern Tien Shan, which is part of the global Central Asian fold belt. The new paradigm of lithospheric plate tectonics replaced the theory of geosynclines and led to the emergence of a new direction of metallogeny of geodynamic environments. The study of geodynamic settings and the corresponding geological formations that are part of geodynamic complexes and their associations will allow a new revision of the geological structure and tectonic-metalogenic features. Each geodynamic complex has its own geological formation and manifestation of magmatism. Geodynamic regimes differ in the participation of different geospheric layers in the generation of magmas and hydrotherms, different mechanisms of the main geodynamic processes, and other properties. Therefore, they form various metallogenic belts and zones, deposits
Scientific background of the laboratory
The laboratory has developed methods of statistical metallogeny and the Geoanalysis software package for predicting deposits; geodynamic stages of the formation of the Earth’s crust of the Middle Tien Shan have been determined, a model of Paleozoic magmatism has been created that determined the genesis of the formation of copper porphyry deposits of the Almalyk group. A theory of the formation of the Middle Tien Shan crust using terrane analysis is proposed. An improved statistical metallogenic analysis has been developed in the ArcGIS environment for the Nurata region; A quantitative assessment of the prospects for gold and tungsten in the Nurata region has been developed. Databases have been created in the ARCGIS environment for gold and copper ore objects (deposits, ore occurrences, etc.) of Chatkal-Kurama, Zirabulak-Ziaetdin and Nurata regions. Author’s certificates for registration of databases in the Agency for Intellectual Property of the Republic of Uzbekistan have been obtained.
Scientific research in the laboratory at the present time (Geologic exploration works)
Currently, the laboratory staff is conducting fundamental scientific research on the topic “Reconstruction of the history of geodynamic development of the territory of the Southwestern Tien Shan and the creation of three-dimensional models of the geological structure of the main ore fields and large deposits” as part of the exploration of replenishment of the mineral resource base of the Republic of Uzbekistan.
The laboratory staff conducts research projects on several contractual works.
From 2016 to 2019, the laboratory staff published about 50 scientific papers. One dissertation of the Doctor of Sciences and two dissertations of the Doctor of Philosophy were defended. 9 masters have been trained. Out of 5 employees, 2 are doctors of sciences, 1 is a doctor of philosophy. Two employees participate in the educational processes of University of Geosciences and TSTU, the head of the laboratory is the deputy chairman of the specialized council for Protection and scientific seminars at the Institute of Geology and Geophysics named after H.M. Abdullayev (Tashkent) and a member of the scientific council at the Institute of Geology of the National Academy of Sciences of the Kyrgyz Republic named after M.M. Adyshev (Kyrgyzstan).