1998 yilda ikkita laboratoriya “Yer qobig’ining tuzilishini o’rganish va modellashtirishning seysmologik usullari” (1963-1982-yillarda E.M.Butovskaya rahbarligida va 1982-1988-yillarda S.S.Seyduzova rahbarligida) laboratoriyasi va “Rudali rayonlar va seysmogen zonalar chuqur strukturalarining dala seysmometriyasi” (rahbari T.E. Ergeshev) laboratoriyasi birlashmasi negizida yaratilga. 1998-2002 yillar laboratoriyaga geologiya-mineralogiya fanlari nomzodi T.E.Ergeshev rahbarlik qilgan. 2003-2011 yillarda fizika matematika fanlari doktori S.X.Maqsudov rahbarlik qilgan.Qo‘shma laboratoriya tashkil etilishidan avval Xalqaro Pomir-Himoloy loyihasi doirasida Pomir va Tyan-Shan tog‘larining yer qobig‘ini o‘rganish bo‘yicha ishlar olib borilgan. Mantiyadagi ko’tarimalar depressiyaga o’chragan joylarga mos kelishi va tog’ tuzilmalari ildizlarining aniq namoyon bo’lishi, maydonlarning chegaralari, yer qobig’ining qalinligi – maksimal 85 kmgacha yetish ishonchli tarzda aniqlanadi, litosferaning ko’p qatlamli blokli tuzilishi, yer qobig’i va yuqori mantiyaning vertikal va gorizontal bir jinsli emasligi aniqlandi. Qayta tashkil etiligan laboratoriya doirasidagi 354-sonli “Metallar konsentratsiyasi va litosferaning chuqur tuzilishi o‘rtasidagi bog‘liqlik” xalqaro loyihasida litosferaning chuqur strukturalarining yirik va o‘ta yirik ruda konlarining kelib chiqishidagi roli o‘rganildi. Tadqiqotlar natijasida, umuman, O‘zbekiston uchun yirik va o‘ta yirik konlarning shakllanishini nazorat qiluvchi asosiy geologik va geofizik ko‘rsatkichlar aniqlandi.2012 yildan buyon laboratoriyaga geologiya-meniralogiya fanlari doktori rahbarlik qilib kelmoqda. I.P.Sidorova. Xodimlarning umumiy soni 7 kishi.
Strategik yo'nalish va tematikasi.
Litosferaning tuzilishini o’rganish («λίθος [lithos]»- yunonchada yerning qattiq qobig’i) suyuq – uglevodorodlar (neft, gaz) va qattiq rudalar (oltin, kumush, polimetallar) foydali qazilmalari boʻyicha ham yirik va oʻta yirik konlarni prognozlashda fundamental bilim xisoblanadi. Laboratoriyaning asosiy strategik yoʻnalishi Oʻzbekiston litosferasini turli miqyosda – mikro(namuna, namuna)dan tortib makrodarajagacha – qatlamlar, qatlamlar va yirikroq geologik shakllanishlar boʻyicha ularning fazoviy tarqalish qonuniyatlarini aniqlash maqsadida har tomonlama oʻrganishdan iborat. yangi foydali qazilma konlarini bashorat qilish uchun litosfera.Asosiy strategik yoʻnalishi laboratoriyaning Oʻzbekiston litosferasini har xil miqyosda – mikro (tog’ jinslarini namunasi)dan tortib makro darajagacha, mineral xom ashyoning yangi konlarini bashorat qilish uchun litosferada fazoviy tarqalish qonuniyatlarini aniqlash maqsadida qatlamlar va yirikroq geologik tuzilmalarni majmuaviy tadqiqot usullari bilan o’rganish hisoblanadi.
Asosiy vazifalar
• Geologik va geofizik usullar majmuasidan foydalangan holda ruda konlari mintaqalarining chuqur strukturasini o’rganish;
• Geologik obyektlarni geotermik tadqiqotlar. Tog’ jinslarining termofizik xossalarini va ularning boshqa petrofizik xossalari bilan bog’liqligini o’rganish;
• Litosferaning chuqur tuzilmalari evolyutsiyasi dinamikasining xususiyatlarini aniqlash;
• Mohorovichich chegarasining relyef morfologiyasini va uning litosferaning yuqori va past tezlikdagi ob’ektlari bilan aloqasini o’rganish;
• Geologiya sanoat obyektlarida xavfli geologik jarayonlarning seysmik monitoringi;
• Geologik ob’ektlarning chuqur tuzilishi xususiyatlarini o’rganish.
Respublikamizning butun hududi chuqur seysmik zondlashning geofizik profillari tarmogʻi, shuningdek, turli masshtabdagi gravimagnit tadqiqotlari – mintaqaviy (1000000, 500000) dan mahalliy (50000, 10000)gacha boʻlgan tarmoqlar bilan qoplangan.
Oʻzbekistonning ruda konlarida kompleks geofizik tadqiqotlar olib borilmoqda, buning natijasida litosferaning chuqur tuzilmalari evolyutsiyasi dinamikasining xususiyatlari aniqlandi; Mohorovichich chegarasining relyef morfologiyasi va uning litosferaning yuqori va past tezlikli ob’ektlari bilan aloqasi.
Geologik va geofizik tadqiqotlar asosida beshta asosiy ruda-magmatik kontsentrlari aniqlangan:1. Markaziy Qizilqum; 2. Chotqol-Kuraminskiy; 3. Nurota; 4. Sultonuvay; 5. Janubi-g‘arbiy Hisor.
Integratsiyalashgan modellarni yaratish metodologiyasi ishlab chiqildi va sinovdan o’tkazildi, u ikkita ketma-ket bosqichni o’z ichiga oladi:
a) kompleks geologik va geofizik ma’lumotlarni tahlil qilish metodologiyasi, chuqur seysmik zondlashning potentsial maydonlari va profillarini talqin qilish; b) ArcGIS da birlashtirilgan interaktiv 3-D modelini yaratish metodologiyasi (masofaviy zondlash materiallari bilan birgalikda). Bosqichlarning har biri batafsilroq kichik bosqichlarga bo’lingan.
Murakkab metodologiya asosida Markaziy Qizilqum ruda-magmatik kontsentrining uch o‘lchovli fazoviy dinamik modeli yaratildi, unda fazoviy tahlil va geomodellashtirishning zamonaviy usullaridan foydalangan holda chuqur tuzulishlarning joylashuvi, ob’ektlar va hodisalar o‘rtasidagi munosabatlar kompleks tahlil qilindi. Muruntov va Qizilqum konlaridagi yangi konlarni qidirish prognozi ishlab chiqilgan.
Respublikamiz hududidagi issiqlik oqimining anomaliyalarini tavsiflovchi bir qator xaritalar yaratilgan (sertifikat No BGU 00339), haroratlar va ularning gradientlarini taqsimlash, bu esa er qobig’ining turli darajalarida issiqlik maydonlari va issiqlik anomaliyalarining asosiy xususiyatlarini ochib berishga imkon berdi. 2019 yildan boshlab GQI №284 «Qizilqum, Hisor, Olmaliq-Angren mintaqalarining geotyermal anomaliyalarini geofizik o‘rganish, ularning konturlarini aniqlash maqsadida, past-va yuqori potensialli geotyermal enyergiya manbalarini ishlatish bo‘yicha ilmiy-amaliy tavsiyanomalar ishlab chiqish» ilmiy tadqiqot mavzusidaga ishlari olib borilmoqda.
Seysmik tadqiqotlarning soʻnggi natijalarini hisobga olgan holda Oʻzbekistonning gravitatsion maydoni va Mohorovichich yuzasining raqamli xaritalari tuzuldi. Ularning tahlili geologiya va seysmologiyaning nazariy masalalarini hal qilish bilan bir qatorda amaliy vazifalarni – yer qobig’ining chuqur tuzilishi va uning yuqori gorizontlari tuzilishi o’rtasidagi bog’liqlikni tekshirish imkonini beradi.
Nurota mintaqasidagi foydali qazilmalar konlarining integratsiyalashgan bashoratli xaritasi yaratilgan bo‘lib, shuningdek, mezozoygacha boʻlgan fundamenti yuzasining chuqur izogipsilari, intruziyalar konturlari va potensial konlar boʻyicha ularning koʻmilgan kengaytmalari, oltin va oltin-kumush minerallashuvining yangi prognoz maydonlari kiritilgan.
Yutuqlarni joriy qilinganligi. Tog’ jins namunalarida sodir bo’ladigan perkolyatsiya jarayonlarini hisoblash dasturi ishlab chiqilgan va patentlangan (“Percolationcheck” dasturiy mahsuloti uchun sertifikat 2006 yil 24 noyabrdagi DGU 01170-son). Ushbu tadqiqotlar mikro darajada aniqlangan noyob moddalarni yanada kengroq miqyosda qidirish uchun yaxshi nazariy va amaliy asosdir.Shuningdek, laboratoriyada Wolfram Mathematica7 dasturlash tilida kompyuter dasturi ishlab chiqilgan bo‘lib, u seysmik P, S to‘lqinlarni seysmik qabul qiluvchilarning gorizontal o‘qlarini nazariy aylantirish orqali matematik modellashtirish yo‘li bilan ajratish imkonini beradi.Usul seysmogrammada P va S to’lqinlarining boshlanishini aniqlash imkoniyatini yaxshilaydi. O‘zbekiston Respublikasi Intellektual mulk agentligining “P-S ajratish” DGU04477-son va “3D P-S ajratish” DGU05454-sonli dasturiy mahsulotiga sertifikatlar olindi.
pat_lit_1
pat_lit_2
pat_lit_3
pat_lit_4
Chet el aloqalari
Laboratoriya xalqaro hamkorlikni faol rivojlantirmoqda – 2013-yilda Yaponiyaning JICA xalqaro agentligidan asbob-uskunalar va dasturiy ta’minot uchun grant olindi. Yosh mutaxassislarni ArcGIS-10.1 dasturiy majmuasida ishlash uchun uch bosqichli o‘qitish amalga oshirildi. Imzolangan memorandum doirasida 2012-2017 yillarda Per va Mari Kyuri universiteti (Parij, Fransiya) geologlari, geofiziklari va tektonistlari bilan geologik-geofizik dala ekspeditsiyalari amalga oshirildi. Laboratoriya xodimlari qoʻshma xalqaro tadqiqot va konferentsiyalarda faol ishtirok etib keladilar.
Universitetlar bilan aloqa
Laboratoriyada bilimlar uzluksizligi va tajribani keksa avloddan yosh olimlarga o‘tkazish an’analariga rioya qilingan. Respublikamizdagi Geologiya fanlari universiteti, M.Ulug’bek nomidagi Milliy universiteti va Toshkent davlat texnika universitetlarida tajribaga ega geofizik hodinlarimiz ma’ruzalar o‘qiydi. Yosh olimlar ishtirokida eng qiziqarli mavzular bo‘yicha seminarlar o‘tkazilmoqda.
Sanoat tashkilotlari bilan aloqa
Laboratoriya, birinchi navbatda, Seysmologiya instituti bilan intensiv aloqalarni o’rnatadi: xalqaro grantlar doirasida qo‘shma tadqiqotlar olib borilmoqda, xususan, STSU granti amalga oshirildi. 2010-yildan buyon laboratoriya Neft va gaz instituti – NGGI olimlari bilan faol hamkorlik qilib kelmoqda – “Darius” xalqaro dasturi doirasida Hisor viloyatida qoʻshma ekskursiyalar va tadqiqotlar olib borilmoqda, ular birgalikda foydalanish uchun hududlarni tanlab olishdan iborat. “Navoiy kon-metallurgiya kompaniyasi” AJ va X.M.Abdullaev nomidagi Geologiya va geofizika instituti oʻrtasida 2020-2024-yillarda geologiya fanini rivojlantirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi”ga koʻra, G’arbiy Tamditauning tanlangan istiqbolli hududlarida geofizik tadqiqotlar2023-yilda amalga oshiriladi.

Cоздана в 1998г. на базе объединения двух лабораторий «Сейсмологических методов изучения и моделирования строения земной коры» (рук.Е.М.Бутовская с 1963-1982г.г, С.С.Сейдузова — 1982-1988г.г ) и «Полевой сейсмометрии глубинных структур  рудных районов и сейсмогенных зон» (рук.Т.Э.Эргешев). С 1998-2002г.г. лабораторией руководил к.г.м.н Т.Э.Эргешев, с 2003-2011г.г. возглавлял д.ф.м.н. С.Х.Максудов.
До организации объединенной лаборатории проводились работы по  изучению земной коры Памира и Тянь-Шаня в рамках Международного Памиро-Гималайского проекта. Установлена вертикальная и горизонтальная неоднородность земной коры и верхней мантии, многослойно-блоковое строение литосферы, надежно определена толщина земной коры — максимальная 85 км, границы разделов, четкая выраженность корней горных сооружений и соответствие мантийных выступов депрессиям. С реорганизацией лаборатория была подключена к выполнению Международного проекта №354 «Взаимоотношение между концентрацией металлов и глубинным строением  литосферы», в рамках которого изучалась роль глубинных структур литосферы в происхождении крупных и сверхкрупных рудных месторождений. В результате проведенных исследований, в целом по Узбекистану, выявлены основные геолого-геофизические параметры, контролирующие образование крупных и сверхкрупных месторождений.
С 2012 г. лабораторию возглавляет д.г.-м.н. И.П.Сидорова. Общее количество сотрудников — 7 человек.
Стратегическое направление и тематика.
Исследования строения литосферы («λίθος [lithos]»-твердая оболочки Земли в переводе с греческого) является основополагающим знанием при прогнозе крупных и сверхкрупных месторождений, как для жидких — углеводородов (нефть, газ), так и твердых рудных (золото, серебро, полиметаллы) полезных ископаемых. Основным стратегическим направлением лаборатории является комплексное исследование литосферы Узбекистана в разных масштабах — от микро- (образец, проба) до макро уровня — слои, пласты и более крупные геологические образования с целью выявления закономерностей их пространственного распределения в литосфере для прогноза новых месторождений минерального сырья.
Основные задачи:
• Исследование глубинного строения регионов рудных месторождений комплексом геолого-геофизических методов;
• Геотермические исследования геологических объектов. Изучение теплофизических свойств горных пород и их корреляции с другими петрофизическими свойствами;
• Выявление особенности динамики эволюции глубинных структур литосферы;
• Изучение морфологии рельефа границы Мохоровичича и ее взаимосвязи с высоко- и низкоскоростными объектами литосферы;
• Сейсмических мониторинг опасных геологических процессов на промышленных геологических объектах;
• Изучение особенностей глубинного  строения геологических объектов.
Вся территория нашей Республики покрыта сетью геофизических профилей глубинного сейсмического зондирования, а также гравимагнитной съемкой разных масштабов — от региональных (1000000, 500000)   до локальных — (50000, 10000).
По рудным месторождениям Узбекистана проводятся комплексные геофизические исследования, в результате которых выявлены особенности динамики эволюции глубинных структур литосферы; морфология рельефа границы Мохоровичича и ее взаимосвязи с высоко и низкоскоростными объектами литосферы.
На основе  геолого-геофизических исследований выделено пять основных рудно-магматических концентров: 1. Центрально-Кызылкумский; 2. Чаткало-Кураминский; 3. Нуратинский; 4. Султанувайский; 5. Юго-Западный Гиссарский.
Разработана и апробирована методика создания интегрированных моделей, включающая два последовательных этапа: а) методику комплексной геолого-геофизической обработки, интерпретации потенциальных полей и профилей глубинного сейсмического зондирования; б) методика создания объединенной интерактивной 3-D модели в ArcGIS (в комплексе с материалами дистанционного зондирования).
Создана на основе комплексной методики трехмерная пространственная динамическая модель Центрально-Кызылкумского Рудно-Магматического концентра, включающая интегрированный анализ размещения глубинных структур, взаимосвязей объектов и явлений с использованием современных методов пространственного анализа и геомоделирования.
Разработаны петролого-геофизические модели глубинного строения рудных регионов Республики Узбекистан, в частности, Централ-Кызылкумского рудно-магматического концентра. Сделан прогноз на поиски новых месторождений мурунтовского и кызылкумского типов.
Создана серия карт, характеризующих аномалии теплового потока на территории нашей Республики (свидетельство №BGU 00339), распределения температур и их градиентов, позволившая выявить основные черты тепловых полей и термоаномалий на разных уровнях земной коры. С 2019 года проводятся исследовательские работы по теме ГРР №284 «Геофизическое изучение геотермальных аномалий Кызылкумского, Гиссарского, Алмалык-Ангренского регионов с целью уточнения их контуров и выработка научно-практических рекомендаций по использованию низко- и высокопотенциальных источников геотермальной энергии».
Созданы цифровые карты гравитационного поля Узбекистана и поверхности Мохоровичича с учетом последних результатов сейсмических исследований. Их анализ позволяет наряду с решением теоретических вопросов геологии и сейсмологии ставить и чисто практические задачи – исследовать связи между глубинной структурой земной коры и строением ее верхних горизонтов.
Создана интегрированная прогнозная карта месторождений полезных ископаемых Нуратинского региона, включающая как выходы, так и глубинные изогипсы поверхности домезозойского фундамента, контуры интрузивов и их погребенные продолжения по данным потенциальных полей и новые прогнозные площади на золотое и золото-серебряное оруденение.
Внедрения, достижения. Разработана и запатентована вычислительная программа расчета перколяционных процессов, возникающих в образцах горных пород (свидетельство на программный продукт «Percolationcheck» № DGU 01170 от 24.11.2006г.). Эти исследования являются хорошей теоретической и практической базой для дальнейших поисков, выявленных на микроуровне уникальных веществ в более крупных масштабах.
Также в лаборатории разработана компьютерная программа на программном языке «Wolfram Mathematica7», позволяющая путем математического  моделирования разделить сейсмические  P, S  волны методом теоретического поворота горизонтальных осей сейсмоприемников. Метод  улучшает возможность определения начала  P и S волн на сейсмограмме. Получены свидетельства на программный продукт Агентства по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан  «Разделение P-S» №DGU04477 и «Разделение 3D P-S» №DGU05454.
pat_lit_1
pat_lit_2
pat_lit_3
pat_lit_4
Зарубежные связи.
Лаборатория активно развивает международное сотрудничество –  в 2013 году получен грант на оборудование и программное обеспечение от Японского международного агентства JICA. Проведено трехступенчатое обучение молодых  специалистов работе в программном пакете ArcGIS-10.1. В рамках подписанного Меморандума с 2012-2017 г.г проводились геолого-геофизические полевые экспедиции с учеными-геологами, геофизиками и тектонистами из Университета Пьера и Мари Кюри (Париж, Франция). Сотрудники лаборатории активно участвуют в совместных международных исследованиях и конференциях.
Связь с Вузами.
В лаборатории соблюдается традиция преемственности знаний и передачи опыта от старшего поколения к молодым ученым. Геофизики с опытом читают лекции в Университете геологических наук, Национальном и Техническом Университетах Республики. Проводятся семинары по наиболее интересным разрабатывающимся темам с участием молодых ученых.
Связь с отраслевыми организациями.
Лаборатория поддерживает интенсивные связи, прежде всего, с институтом сейсмологии: проводятся совместные исследования в рамках международных грантов, в частности, проводился грант STSU. Начиная с 2010 года лаборатория  активно сотрудничает с учеными из Института нефти и газа – ИГИРНИГМ —  проводились совместные полевые выезды и исследования  в Гиссарском регионе по международной программе “Дариус”с рекогносцировочной целью выбора площадей для совместных  детальных исследований. Согласно дорожной карте по развитию геологической науки между НГМК и Институтом геологии и геофизики им.Х.М.Абдуллаева в период 2020-2024 годы геофизические исследования на выделенных перспективных площадях Западного Тамдытау будут проведены в 2023-2024 годах.