2025-yil 10-oktabr kuni Geologiya fanlari universitetida akademik I.H. Hamraboyevning 105 yilligi va akademik F.A. Usmonovning 90 yilligiga bag‘ishlangan “Geologiya, petrologiya va metallogeniyaning fundamental va amaliy muammolari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjumani tashkil qilindi.
Tadbirning ochilish marosimida Kon-geologiya vaziri o‘rinbosari R.Yusupov, Geologiya fanlari universiteti rektori A.Kadirxodjayev, Fanlar akademiyasi prezidenti Sh.Ayupov, Geologiya va geofizika instituti direktori N.Inatov qatnashishdi.
Mamlakatimizning yetakchi olimlari, xorijiy mutaxassislar, ilmiy-tadqiqot muassasalari vakillari hamda yosh tadqiqotchilari ishtirokidagi ushbu ilmiy forumda geologiyaning strategik ahamiyati, ilm-fan va amaliyot integratsiyasi muhim ekanligi ta’kidlandi.
Anjumanning yalpi majlislarida mineral-xomashyo bazasini kengaytirish istiqbollari, yer qa’rining geologik tuzilishi va zamonaviy tadqiqot usullari, petrologik va metallogenik tahlilning yangi ilmiy yo‘nalishlari, sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalarning sohaga tatbiq etish masalalari, olim geologlarning qoldirgan ilmiy merosi hamda zamonaviy izlanishlarning uyg‘unligi kabi dolzarb yo‘nalishlar yuzasidan tashabbuslar va loyihalar muhokama qilindi.
Tadbirning yakuniy qismda ilmiy natijalar sarhisob qilindi, ma’ruzalar bo‘yicha umumiy xulosalar berildi va hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari belgilandi. Bir qator ishtirokchilar “Eng yaxshi tezis”, “Eng yaxshi ma’ruza”, “Eng yaxshi poster taqdimoti”, “Eng faol ishtirokchi ayol” kabi nominatsiyalarda rag‘batlantirildi.

10 октября 2025 года в Университете геологических наук прошла Международная научно-практическая конференция на тему «Фундаментальные и практические проблемы геологии, петрологии и металлогении», посвященная 105-летию со дня рождения академика И.Х. Хамрабоева и 90-летию со дня рождения академика Ф.А. Усманова.
В церемонии открытия конференции приняли участие заместитель министра горнодобывающей промышленности и геологии Р. Юсупов, ректор Университета геологических наук А. Кадирходжаев, президент Академии наук Ш. Аюпов, директор Института геологии и геофизики Н. Инатов.
На этом научном форуме, в котором приняли участие ведущие ученые нашей страны, зарубежные специалисты, представители научно-исследовательских учреждений, молодые исследователи, была подчеркнута стратегическая значимость геологии, а также важная роль интеграции науки и практики.
На пленарных заседаниях конференции обсуждались инициативы и проекты по таким актуальным вопросам, как перспективы расширения минерально-сырьевой базы, геологическое строение недр и современные методы исследований, новые научные направления петрологического и металлогенического анализа, применение искусственного интеллекта и цифровых технологий в полевых условиях, научное наследие геологов и комплексирование современных исследований.
В заключительной части мероприятия были подведены научные итоги, сделаны обобщающие выводы по докладам и определены перспективные направления сотрудничества. Ряд участников, отличившихся в номинациях «Лучшая диссертация», «Лучший доклад», «Лучший постер» и «Самая активная участница», получили памятные подарки.