2025-yil 10-oktabr kuni Geologiya fanlari universitetida akademik I.H. Hamraboyevning 105 yilligi va akademik F.A. Usmonovning 90 yilligiga bag‘ishlangan “Geologiya, petrologiya va metallogeniyaning fundamental va amaliy muammolari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy anjumani tashkil qilindi.
Tadbirning ochilish marosimida Kon-geologiya vaziri o‘rinbosari R.Yusupov, Geologiya fanlari universiteti rektori A.Kadirxodjayev, Fanlar akademiyasi prezidenti Sh.Ayupov, Geologiya va geofizika instituti direktori N.Inatov qatnashishdi.
Mamlakatimizning yetakchi olimlari, xorijiy mutaxassislar, ilmiy-tadqiqot muassasalari vakillari hamda yosh tadqiqotchilari ishtirokidagi ushbu ilmiy forumda geologiyaning strategik ahamiyati, ilm-fan va amaliyot integratsiyasi muhim ekanligi ta’kidlandi.
Anjumanning yalpi majlislarida mineral-xomashyo bazasini kengaytirish istiqbollari, yer qa’rining geologik tuzilishi va zamonaviy tadqiqot usullari, petrologik va metallogenik tahlilning yangi ilmiy yo‘nalishlari, sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalarning sohaga tatbiq etish masalalari, olim geologlarning qoldirgan ilmiy merosi hamda zamonaviy izlanishlarning uyg‘unligi kabi dolzarb yo‘nalishlar yuzasidan tashabbuslar va loyihalar muhokama qilindi.
Tadbirning yakuniy qismda ilmiy natijalar sarhisob qilindi, ma’ruzalar bo‘yicha umumiy xulosalar berildi va hamkorlikning istiqbolli yo‘nalishlari belgilandi. Bir qator ishtirokchilar “Eng yaxshi tezis”, “Eng yaxshi ma’ruza”, “Eng yaxshi poster taqdimoti”, “Eng faol ishtirokchi ayol” kabi nominatsiyalarda rag‘batlantirildi.

On October 10, 2025, the International Scientific and Practical Conference “Fundamental and Practical Problems of Geology, Petrology and Metallogeny” was held at the University of Geological Sciences, dedicated to the 105th anniversary of Academician I.H. Khamraboev and the 90th anniversary of Academician F.A. Usmanov.
The opening ceremony of the conference was attended by the Deputy Minister of Mining and Geology R. Yusupov, Rector of the University of Geological Sciences A. Kadirkhodzhaev, President of the Academy of Sciences Sh. Ayupov, Director of the Institute of Geology and Geophysics N. Inatov.
At this scientific forum, which was attended by leading scientists of our country, foreign specialists, representatives of research institutions, and young researchers, the strategic importance of geology, as well as the important role of the integration of science and practice, was emphasized.
At the plenary sessions of the conference, initiatives and projects were discussed on such topical issues as the prospects for expanding the mineral resource base, the geological structure of the subsoil and modern research methods, new scientific directions of petrological and metallogenic analysis, the application of artificial intelligence and digital technologies in field conditions, the scientific heritage of geologists, and the integration of modern research.
In the concluding part of the event, scientific results were summarized, general conclusions were drawn on the reports, and promising areas of cooperation were identified. A number of participants who distinguished themselves in the nominations “Best Dissertation,” “Best Report,” “Best Poster,” and “Most Active Participant” received commemorative gifts.