2025-yil 29–31-may kunlari Tojikiston Respublikasining Dushanbe shahrida o‘tkazilayotgan Muzliklarni saqlash bo‘yicha yuqori darajadagi xalqaro konferensiyada H.M. Abdullayev nomidagi Geologiya va geofizika instituti Glyatsial geologiya markazi xodimlari ishtirok etmoqda.
Mazkur nufuzli anjuman iqlim o‘zgarishi sharoitida tog‘ muzliklarining holati, ularni monitoring qilish, ilmiy o‘rganish va barqaror rivojlanishni ta’minlash yo‘llarini muhokama qilishga bag‘ishlangan.
Institut vakillarining ishtiroki mintaqaviy va global miqyosda muzliklar geologiyasini chuqur tahlil qilish, ilmiy hamkorlikni kengaytirish hamda ilg‘or yondashuvlarni tatbiq etishda muhim qadamlardan biridir.

С 29 по 31 мая 2025 года в городе Душанбе, Республика Таджикистан, проходит высокоуровневая международная конференция по сохранению ледников, в которой принимают участие сотрудники Центра гляциальной геологии Института геологии и геофизики имени Х.М. Абдуллаева.
Данный авторитетный форум посвящён вопросам состояния горных ледников в условиях изменения климата, мониторинга их динамики, научного изучения и поиска устойчивых путей сохранения.
Участие представителей института служит важным шагом на пути глубокого анализа гляциальной геологии как в региональном, так и в глобальном масштабе, а также расширения научного сотрудничества и внедрения передовых подходов в этой области.