Laboratoriyaning asosiy strategik yo‘nalishi
Laboratoriyaning asosiy strategik yo‘nalishi  geologik va geofizik usullardan foydalangan holda er qobig’ining chuqur geologik tuzilishini har tomonlama o’rganish, ayniqsa, kon konlari uchun ochiq bo’lgan yuqori qismini, rudali maydonlarning uch o’lchovli, uch o’lchovli modellarini qurish uchun zarurdir.
Laboratoriya faoliyatining dolzarbligi
Laboratoriya faoliyatining dolzarbligi : rangli va qimmatbaho metallarning yashirin konlarini chuqur prognoz qilish uchun zamonaviy masofaviy zondlash va geofizik usullardan foydalangan holda litosferaning strukturaviy xususiyatlari va geodinamikasini aniqlash. Geologik-geografik tizimlarning barqaror rivojlanishini ta’minlash, tabiiy va texnogen xavflarning oldini olish.
Laboratoriyaning ilmiy asoslari
Respublikada fundamental va amaliy hisoblanadi. Gazli va Shoʻrtan konlarini oʻzlashtirish rejimining kuchli zilzilalar genezasiga taʼsiri oʻrganildi. Hududdagi seysmik jarayonning borishiga tetiklantiruvchi ta’sir ko’rsatadigan konni o’zlashtirish rejimi parametrlari ro’yxati aniqlangan. 3 ta kuchli gʻazli zilzilaning episentral zonalarida yer yuzasining qoldiq siljishlari haqidagi geodezik maʼlumotlardan foydalangan holda asosiy zarbalar parametrlarini aniqlash uchun teskari kinematik masala (chiziqli inversiya usuli) hal qilindi. 1976 va 1984 yillardagi kuchli zarbalar paytida yorilish tekisliklarining pozitsiyalari va kesish komponentini o’z ichiga olgan harakat turi aniqlandi.
Loyihalashtirilgan va foydalanilayotgan muhim ob’ektlar hududlari seysmik xavfliligini baholash metodikasi yangi texnologiyalar asosida ishlab chiqildi va takomillashtirildi. Hisob-kitoblar bir qator ob’ektlar – Novo-Angren DUK, Xojikent GES, G’azalkent GES, Sho’rtan gaz-kimyo zavodi, to’g’onlar: Andijon, Jizzax, Kattaqo’rg’on, Qoraqidon, Pskem, Mullalak va boshqalar bo’yicha olib borildi.
Kompleks geologik va geofizik ishlov berish, mintaqaviy potentsial konlarni talqin qilish, shuningdek, konlarning joylashuvi va er qobig’idagi buzilishlar zonalari o’rtasidagi bog’liqlikni aniqlashni o’z ichiga olgan kompleks modellar yaratildi. Laboratoriya xodimlari o‘z yutuqlarini jahon geologik forumlarida taqdim etib, xalqaro hamkorlikni rivojlantirmoqda. Laboratoriya xodimlari tomonidan SCOPUS ma’lumotlar bazasiga kiritilgan 29 ta maqola chop etildi.
Laboratoriya zamonaviy geofizik uskunalar va dasturiy ta’minotga ega: yuqori aniqlikdagi proton magnitometrlari GSM19 (AQSh), raqamli seysmik stansiya Lakkolit-24, MERI elektr qidiruv stansiyasi (Rossiya). Raqamli 3D xaritalarni yaratish uchun ARCGIS10.2, ERDAS IMAGINE PROFESSIONAL, ENVI 5.4, OASIS MONTAJ litsenziyalangan dasturiy ta’minotlar mavjud.
So‘nggi yillarda laboratoriyada O‘zbekiston Respublikasi Davlat geologiya qo‘mitasi MSB tomonidan “G‘arbiy Tyan-Shan va ular bilan bog‘liq rudalarning geologik-geofizik, petrologik-geokimyoviy, mineralogik xususiyatlari ultramafik-mafik komplekslari- magmatik tizimlar” va Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi grantlari “Oʻrta va Janubiy Tyan-Shan maʼdan-magmatik tizimlarining tektonik evolyutsiyasi, chuqur tuzilishi va geodinamik oʻrnatish xususiyatlari”,O‘zbekiston-Xitoy “Olmaliq mis-polimetall rudasi mintaqasining metallogen mexanizmini birgalikda o‘rganish”, “Istiqbolli hududlarni aniqlash uchun raqamli 3D xaritalarni yaratish. Olmaliq-Angren tog’-kon mintaqasining qora slanets qatlamlarida (O-S) oltin minerallashuvi zonalari.
Hozirgi kunda laboratoriyada olib borilayotgan ilmiy tadqiqotlar (GQI)
O‘zbekiston Respublikasi Davlat geologiya qo‘mitasining “Ilg‘or geofizik tadqiqotlar asosida uglevodorod xomashyosi qazib olinadigan istiqbolli hududlarni aniqlash” KO‘B loyihasi va O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligining “Tektonik evolyutsiya, chuqur struktura. va Oʻrta va Janubiy Tyan-Shanning ruda-magmatik tizimlarining geodinamik oʻrnatish xususiyatlari” amalga oshirilmoqda.

History of the laboratory
The laboratory was established in 1997. The head of the laboratory from that time to the present day is B. S. Nurtayev.
The main strategic direction of the laboratory
To conduct a comprehensive study of the deep geological structure of the Earth’s crust using geological and geophysical methods, particularly its upper part, which is accessible for mining deposits. This study is essential for constructing volumetric, three-dimensional models of ore regions.
The relevance of the laboratory's activities
Tasks include identifying structural features and studying the geodynamics of the lithosphere through modern remote sensing and geophysical methods. This aims to facilitate deep forecasting of hidden deposits of non-ferrous and precious metals. Additionally, it focuses on ensuring the sustainable development of geological and geographical systems while preventing both natural and man-made hazards.
Scientific bases of the laboratory
The research conducted in the laboratory is foundational and significant within the Republic. The influence of the development mode of the Gazli and Shurtan fields on the genesis of strong earthquakes was studied. A list of parameters of the field development mode that have a trigger effect on the course of the seismic process in the area was identified. An inverse kinematic problem (linear inversion method) was solved to determine the parameters of the main shocks using geodetic data on residual displacements of the earth’s surface in the epicentral zones of three strong Gazli earthquakes. The positions of the rupture planes and the type of movement containing a shear component during strong shocks in 1976 and 1984 were specified. A methodology for assessing the seismic hazard of areas of critical facilities being designed and operated was developed and improved based on new technologies. Calculations were carried out for a number of objects – Novo-Angrenskaya GRES, Khodjikentskaya HPP, Gazalkentsky HPP, Shurtan Gas Chemical Plant, dams: Andijan, Jizzakh, Kattakurgan, Karakidan, Pskem, Mullalak and others.
We have developed integrated models that include complex geological and geophysical data processing, interpretation of regional potential fields, and the identification of correlations between deposit locations and fault zones in the Earth’s crust. The laboratory staff shares their achievements at international geological forums and actively fosters international collaboration. Additionally, they have published 29 articles that are included in the SCOPUS database.
The laboratory has modern geophysical equipment and software: high-precision proton magnetometers GSM19 (USA), digital seismic station Laccolith-24, electrical exploration station MERI (Russia). To create digital 3D maps, there is licensed software ARCGIS10.2, ERDAS IMAGINE PROFESSIONAL, OASIS MONTAJ, ENVI 5.4.
In recent years, the laboratory has implemented such projects as the MSB of the State Committee on Geology of the Republic of Uzbekistan “Geological-geophysical, petrological-geochemical, mineralogical features of ultramafic-mafic complexes of the Western Tien Shan and related ore-magmatic systems” and grants of the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan “Tectonic evolution, deep structure and features of geodynamic settings of ore-magmatic systems of the Middle and Southern Tien Shan”, Uzbekistan-China “Joint study of the metallogenic mechanism of the Almalyk copper-polymetallic ore region”, “Creation of digital 3D maps for the identification of promising areas of gold mineralization in the black shale layer (O-S) of the Almalyk-Angren mining region”.