H.M. Abdullayev nomidagi Geologiya va geofizika institutida “Korrupsiya – jamiyat taraqqiyotiga to‘siq” mavzusida targ‘ibot-tushuntirish seminar yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Ilmiy yondashuv – ekologik barqarorlik sari
H.M. Abdullayev nomidagi Geologiya va geofizika instituti ilmiy xodimlari Eco Expo Central Asia 2025 xalqaro ko‘rgazmasida o‘z ko‘rgazmali materiallari bilan ishtirok etmoqda.
Oqsoqota dala lagerida talabalar bilan uchrashuv
Muzliklar – global ekologik muvozanat kaliti
2025-yil 29–31-may kunlari Tojikiston Respublikasining Dushanbe shahrida o‘tkazilayotgan Muzliklarni saqlash bo‘yicha yuqori darajadagi xalqaro konferensiyada H.M. Abdullayev nomidagi Geologiya va geofizika instituti Glyatsial geologiya markazi xodimlari ishtirok etmoqda.
Geologik xaritalashda muhim bosqich – petrografik yondashuv
H.M. Abdullayev nomidagi Geologiya va geofizika institutida O‘zbekiston petrografik kengashi tomonidan 1:200 000 masshtabdagi yangilangan geologik xaritaning tayanch ishchi legendasi asosida magmatik komplekslarga oid tasnif va ularning tavsifi bo‘yicha muhokama yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Muhokamada petrografik birliklar nomenklaturasi, ularning xaritaga kiritilish mezonlari hamda ilmiy-amaliy asoslari atroflicha ko‘rib chiqildi. Bu bosqich respublika miqyosidagi geologik xaritalash ishlarining metodik aniqligi va zamonaviylik darajasini oshirishga xizmat qiladi.

At the H.M. Abdullayev Institute of Geology and Geophysics, a seminar-discussion was held on the topic:“Corruption — a major obstacle to societal development.”
Scientific Approach – Toward Environmental Sustainability
Researchers of the H.M. Abdullayev Institute of Geology and Geophysics are participating in the international exhibition Eco Expo Central Asia 2025, presenting their scientific and visual materials.
Meeting with students at the Aksakata field camp
Glaciers — A Key to Global Environmental Balance
From May 29 to 31, 2025, the High-Level International Conference on Glacier Preservation is being held in Dushanbe, Republic of Tajikistan, with the participation of staff from the Glacial Geology Center of the H.M. Abdullayev Institute of Geology and Geophysics.
Petrographic Interpretation – A Key Step in Geological Mapping
A meeting of the Uzbekistan Petrographic Council was held at the H.M. Abdullayev Institute of Geology and Geophysics, where participants discussed the legend of magmatic formations as part of the reference working legend for the updated 1:200,000 scale geological map of the Republic of Uzbekistan.
The session focused on the classification of petrographic units, criteria for their representation on the map, and the scientific rationale behind these decisions. This effort aims to enhance the methodological accuracy and modern relevance of nationwide geological mapping.